Jak znaleźć przetarg na sprzątanie i zdobyć pierwsze zlecenie publiczne?

Posted on

Firmy sprzątające mogą obsługiwać zarówno klientów indywidualnych, jak i firmy prywatne czy instytucje publiczne. Wszędzie, gdzie potrzebne jest uporządkowanie przestrzeni wspólnej, sanitariatów lub pomieszczeń biurowych warto zatrudnić profesjonalistów, którzy zadbają o czystość i komfort w miejscu pracy. Placówki medyczne, urzędy i miejskie przedszkola od czasu do czasu organizują przetargi na usługi sprzątania. A jak wziąć udział w takim przetargu i co trzeba zrobić, by zdobyć pierwsze zlecenie?

Gdzie znaleźć informacje o przetargach?

Przetargi na sprzątanie to doskonała okazja, by poszerzyć profil działalności firmy i pozyskać nowy kontrakt, który przyniesie przedsiębiorstwu wymierne korzyści. Do każdego przetargu należy się dobrze przygotować, dlatego to ważne, aby odpowiednio wcześniej znaleźć ogłoszenie i sporządzić niezbędną dokumentację. Obecnie przetargi na usługi sprzątania można znaleźć w takich miejscach jak:

  • Biuletyn Zamówień Publicznych
  • na stronach internetowych wybranych placówek
  • na portalach internetowych gromadzących i udostępniających informacje o różnego rodzaju przetargach.

Jeśli firma nie może znaleźć informacji o interesującym ją przetargu, to warto również zadzwonić do lokalnych instytucji i zapytać, czy w najbliższej przyszłości planują rozpisać nowy przetarg.

Jak wziąć udział w przetargu publicznym?


Wzięcie udziału w przetargu publicznym wymaga spełnienia określonych warunków i przygotowania szczegółowej dokumentacji. Firma sprzątająca będzie musiała wycenić swoje usługi i przedstawić dotychczasowe doświadczenie. W zależności od charakteru zlecenia niekiedy trzeba również opisać sprzęt i detergenty, którymi pracownicy posługują się na co dzień. Jeśli oferta dotyczy stałej obsługi całego budynku lub biura, to firma powinna określić ilu pracowników zajmie się zleceniem oraz ile czasu będzie trwało wykonanie poszczególnych czynności. Czasami specyfikacja zamówienia może być napisana w sposób mało zrozumiały dla potencjalnego wykonawcy i wówczas warto zadzwonić do danej instytucji, by dopytać o szczegóły. Co ważne niektóre wymogi mogą zostać zmienione, jednak aby tak się stało, trzeba wykazać, że są niemożliwe lub bardzo trudne do spełnienia w określonych okolicznościach.

Przetargi na sprzątanie – czy warto?

Jeśli firma spełnia wymogi zleceniodawcy i jest w stanie wpłacić niezbędne wadium, to zdecydowanie warto wziąć udział w przetargu na usługi sprzątania. W ten sposób można zrobić rozeznanie na rynku i sprawdzić ofertę bezpośredniej konkurencji. Nawet jeśli firma nie wygra przetargu, to zdobędzie doświadczenie i dowie się, nad jakimi elementami musi jeszcze popracować lub w jaki sprzęt powinna zainwestować. Wygrany przetarg może otworzyć przed firmą całkowicie nowe możliwości i sprawić, że zyska wiele ciekawych zleceń. Realizowanie zamówienia publicznego to także doskonała forma reklamy i dobry sposób na budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Dlatego warto stale monitorować przetargi na sprzątanie, by móc w porę złożyć ofertę i zdobyć intratny kontrakt.

Udział w przetargu na sprzątanie wymaga sporego nakładu pracy i zaangażowania. Niektóre firmy zlecają wyszukiwanie przetargów wybranym pracownikom, którzy są odpowiedzialni za znalezienie adekwatnego zamówienia, złożenie atrakcyjnej oferty i bieżące sprawdzanie wszelkich informacji związanych z przetargiem. Jeśli firma chce zwiększyć swoją szansę na wygraną, to musi również mieć rozeznanie na rynku i powinna stworzyć ofertę, która będzie konkurencyjna i korzystna dla zleceniodawcy.