Kto musi rozpisać przetarg?

Posted on

Budowa nowych obiektów, które użytkują firmy bądź podmioty publiczne, trwa cały czas. Wystarczy rozejrzeć się po każdej większej miejscowości, a zwłaszcza jej przedmieściach, by potwierdzić ten fakt. Zazwyczaj zlecenia są zgłaszane za pośrednictwem przetargów, gdzie każda firma ma szansę wystartować i przedstawić swoją ofertę. Czasami jednak firmy z sektora prywatnego korzystają ze zwykłych zamówień, czyli wybierają takiego wykonawcę jakiego sami uważają za odpowiedniego. Wszystko zależy od tego jaka jest sytuacja prawna danego przedsiębiorstwa.

Kto musi rozpisać przetarg?

Jeżeli budowa nowego obiektu do wykorzystania przez jeden z publicznych podmiotów ma się odbyć, to konieczne jest rozpisanie przetargu. W takiej sytuacji prawo jest jasne i nie może być wątpliwości. Nie tylko zlecenia budowlane muszą być w ten sposób ogłaszane, również wszystkie inne gdzie wybór konkretnego wykonawcy nie może być decyzją zarządu firmy. Wynika to z tego faktu, że podmioty publiczne wydają pieniądze podatników i przed nimi odpowiadają. Trudno byłoby więc wyobrazić sobie sytuację, gdy taka firma współpracuje z inną, gdzie szefem jest na przykład znajomy osób z kierownictwa przedsiębiorstwa publicznego. Ogłaszając przetarg wybierana jest zawsze taka oferta, która ma szansę na spełnienie wszystkich wymagań, a jej parametry oraz cena są najbliższe oczekiwaniom. Zdarza się jednak, że procedura przetargowa trwa długo, ponieważ dochodzi do sporów sądowych, które znacznie przedłużają czas wyłaniania zwycięzcy.

Gdy przepisy są wątpliwe


W przypadku firm, a właściwie spółek, które działają na zasadzie tak zwanego partnerstwa publiczno-prywatnego, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Przede wszystkim trzeba rozstrzygnąć, czy dane zlecenie będzie musiało przejść przez procedurę przetargową, czy też możliwe jest samodzielne wybranie wykonawcy. Tutaj nierzadko dochodzi do ogromnych sporów prawnych, jednak najbezpieczniej w przypadku wątpliwości po prostu ogłosić procedurę przetargową. Ta jest legalna zarówno dla firm prywatnych jak i publicznych, wobec tego na przykład zlecenia budowlane są często ogłaszane w ten sposób nawet w przypadku całkowicie prywatnych przedsiębiorstw. Natomiast jeżeli mówimy o partnerstwie publiczno-prywatnym, to każde kolejne zlecenie powinno być konsultowane z działem prawnym, by mieć pewność że nie dojdzie do nieodpowiedniej sytuacji. Kary mogą być bowiem dotkliwe i kosztować firmę wiele milionów złotych, przez co zdecydowanie zaleca się bliską współpracę z prawnikami.